Artykuły

Polskie Radio. Realizacje utworów Juliusza Słowackiego

W tym roku mija 200. rocznica urodzin oraz 160. śmierci Juliusza Słowackiego. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego, a Program 1 Polskiego Radia przygotował cykl audycji upamiętniających postać wielkiego poety.

We wtorek, 7 kwietnia, w cyklu "Kulturalny Wieczór z Jedynką" (od godz. 22.05 do 23.50) Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania audycji, która częściowo będzie poświęcona Juliuszowi Słowackiemu i jego dramatowi "Kordian" oraz przygotowaniom do premiery "Kordiana" w Teatrze Polskiego Radia.

Następnego dnia, w cyklu "Klasyka Polskiego Dramatu" (od godz. 20.10 do 21.30), nadany zostanie właśnie dramat Julisza Słowackiego "Kordian", w reżyserii i adaptacji Jana Warenyci. W słuchowisku udział wzięli: Adam Woronowicz, Aleksander Bednarz, Wojciech Wysocki, Adam Ferency, Julia Kijowska, Janusz Rafał Nowicki, Damian Damięcki, Henryk Talar, Henryk Boukołowski, Ewa Konstancja Bułhak, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Waldemar Barwiński, Grzegorz Damięcki, Paweł Szczesny. Opracowaniem muzyczne przygotował Marian Szałkowski, a realizację akustyczną Andrzej Brzoska. Wszyscy zaangażowani w pracę nad spektaklem mają ogromne doświadczenie w pracy z mikrofonem. Wykreowane przez nich role pokazują wysoki kunsz aktorski, o czym będą mogli przekonać się słuchacze Polskiego Radia.

W Wielkanocny Poniedziałek, 13 kwietnia, Barbara Wachowicz i Andrzej Matul w "Popołudniu z Jedynką" także rozmawiać będą o Juliuszu Słowackim.

Przez cały tydzień, od poniedziałku 30 marca do piątku 3 kwietnia, cykl "Czas na słowo" w "Czterech Porach Roku" (od godz. 9.05 do 12.00) w całości poświęcony został życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. Nadawane są wiersze, poematy, fragmenty sztuk, jak również listy wielkiego poety.

Z kolei w czerwcu, w związku z ukazaniem się monografii Jana Zielińskiego pt. "Słowacki. SzatAnioł" (WAB), radiowa Jedynka zaprosi słuchaczy na cykl audycji poświęconych poecie, jego biografii i próbie nowego spojrzenia na jego życie i dzieło.

Zapraszamy także na strony internetowe Programu 1 Polskiego Radia www.polskieradio.pl/jedynka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji