Artykuły

Białystok-Warszawa. "Fantazy" Swinarskiego i Prusa

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i organizatorzy Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Piękno Słowackiego" zapraszają 8 maja o godz. 17.30 do Teatru Dramatycznego im. Węgierki w Białymstoku na wyjątkowy spektakl-wykład poświęcony "Fantazemu" Juliusza Słowackiego.

Projekt na podstawie niezrealizowanego scenariusza filmowego autorstwa Konrada Swinarskiego i Barbary Wittek-Swinarskiej, datowanego na styczeń 1975 roku zrealizuje Maciej Prus, który miał być drugim reżyserem filmu. Do udziału w spektaklu-wykładzie zaprosił Jerzego Trelę, Halinę Skoczyńską i Mariusza Bonaszewskiego.

Tekst scenariusza na podstawie nigdy nie wydanej za życia Słowackiego sztuki nadal brzmi szokująco współcześnie i udowadnia, że Konrad Swinarski wciąż może być punktem odniesienia dla współczesnego odczytania romantyzmu i odważnej rozmowy z publicznością.

Widzowie spektaklu-wykładu będą mogli się przekonać, czy "rzecz, która dzieje się około roku 1841 na Podolu, w okolicach Berdyczowa" może dziś nadal być żywa i interesująca.

Spektakl-wykład w czerwcu zostanie powtórzony w siedzibie Instytutu Teatralnego w Warszawie i zainauguruje kilkumiesięczny projekt "Słowacki. Dramaty wszystkie", w ramach którego najwybitniejsi polscy reżyserzy (m.in. Anna Augustynowicz, Andrzej Żuławski, Piotr Cieplak, Jan Klata, Paweł Wodziński, Paweł Passini, Michał Zadara) wraz z teoretykami (m.in. Jarosław Ławski, Krzysztof Korotkich, Dariusz Kosiński, Grzegorz Niziołek) w formie spektakli-wykładów mierzyć się będą z twórczością dramatyczną Słowackiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji