Artykuły

Warszawa. "Balladyna" we wrześniu w polskich kinach

Film "Balladyna", inspirowany utworem Juliusza Słowackiego, trafi do polskich kin 4 września, w 200 rocznicę urodzin znakomitego poety i dramaturga. W obsadzie są m.in. Sonia Bohosiewicz oraz znana amerykańska aktorka Faye Dunaway.

Film jest thrillerem. Wyreżyserował go Dariusz Zawiślak na podstawie własnego scenariusza, który jest swobodną interpretacją dzieła Słowackiego.

Akcję, rozgrywającą się w Nowym Jorku, osadzono we współczesnych realiach, ponieważ - jak ocenili twórcy filmu - widz "lepiej odnajdzie się w czasach współczesnych", a tym samym łatwiej mu będzie zrozumieć tę historię.

W przeniesionej na ekran uwspółcześnionej wersji "Balladyny" - miejsce książąt i rycerzy na białych rumakach zajęli politycy i rekiny finansjery w czarnych limuzynach; nie ma też wioskowego parobka, jest za to piękna "uptown girl" i bezdomny koczujący pod jej galerią - wyjaśnił w czwartkowej rozmowie z PAP reżyser Dariusz Zawiślak.

Balladyna, którą gra 33-letnia Sonia Bohosiewicz, jest w filmie Zawiślaka ambitną kobietą o silnych wpływach politycznych.

Film jest produkcją polsko-amerykańską. Został dofinansowany z programu Unii Europejskiej Media Plus. Obok Sonii Bohosiewicz i Faye Dunaway, w obsadzie znaleźli się m.in. Mirosław Baka i Stefan Friedmann.

Bohosiewicz wcieliła się w Balladynę, a także w jej siostrę Alinę. 68-letnia Dunaway wystąpiła jako psychoanalityk Doktor Ash, bohaterka wzorowana na postaci Pustelnika. Kirka, wzorowanego na Kirkorze, zagrał Baka. Friedmann wystąpił w roli bezdomnego - dla tej postaci wzorem był Grabiec.

Baśniowość w filmie "Balladyna" reprezentują "media, które sprzedawały nam bajki już od dawna - sceną jest ekran telewizyjny, a aktorami kreatorzy wydarzeń, którzy nic nie mają wspólnego z relacjonowaniem rzeczywistości" - poinformował PAP Zawiślak. Przedstawicielami mediów są w filmie Skierka i Chochlik, redaktorzy fikcyjnej telewizji CNDB.

W thrillerze Dariusza Zawiślaka zagrali też m.in. Rafał Cieszyński, Władysław Kowalski, Sławomir Orzechowski i Dorota Naruszewicz.

"Balladynę", tragedię w pięciu aktach, Juliusz Słowacki napisał w 1834 r. w Genewie. Utwór został wydany w 1839 r. w Paryżu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji