Artykuły

Wrocław. Licealiści świętują Rok Juliusza Słowackiego

Dziś w IX LO im. Juliusza Słowackiego zostanie otwarta wystawa z okazji obchodów roku wieszcza. Wernisaż rozpocznie Juliuszadę - cykl imprez przypominających o ważnych rocznicach związanych ze Słowackim i wrocławskich wątkach w jego biografii.

W tym roku przypada m.in. 200. rocznica urodzin poety, 25. rocznica odsłonięcia jego pomnika we Wrocławiu i 50. rocznica nadania IX LO imienia Juliusza Słowackiego. Organizatorzy obchodów będą też przypominać o związkach Słowackiego z Wrocławiem.

Źródła podają, że poeta był tu dwukrotnie. W 1831 roku mieszkał w hotelu Pod Złotą Gęsią przy Junkersstrasse 27/29 - obecnie ul. Ofiar Oświęcimskich. W 1848 roku zatrzymał się u niemieckiej rodziny przy Neue Schwidnitzer Strasse - obecnie ul. Świdnicka. Entuzjastów wrocławskich obchodów Roku Słowackiego nie zraża nawet fakt, że po wyjeździe z miasta poeta tak pisał w liście do matki: "Co za szczęście! Wyrwałem się z nudnego Wrocławia".

W marcu przy ul. Oławskiej zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica symbolizująca wizyty wieszcza we Wrocławiu. W piątek na ulice Wrocławia wyjedzie też specjalny tramwaj o imieniu Juliusz. Zostanie w nim otwarta ekspozycja na temat życia i twórczości poety.

Na wystawie w IX LO do końca października będzie można oglądać m.in. fotografie upamiętniające odsłonięcie pomnika Juliusza Słowackiego we Wrocławiu w 1984 roku oraz ilustracje cytatów z utworów wieszcza i plakaty sztuk teatralnych wykonane przez uczniów szkoły.

Patronat honorowy nad imprezą objęli minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji