Artykuły

Wrocław. Licealne sztuki o Słowackim

Licealiści z IX LO okazali się bezkonkurencyjni - zajęli miejsca w ścisłej czołówce dolnośląskiego konkursu na scenariusz sztuki na podstawie biografii Juliusza Słowackiego. Zwyciężyła Maja Gąsiorowska, autorka sztuki "Dwóch i duch".

Małgorzata Srebniak, polonistka z IX LO i członkini jury: - Z treści scenariuszy, które do nas wpłynęły (a było ich ponad 70), jasno wynika, że uczniowie czerpali informacje nie tylko z popularnych opracowań, wielu wertowało listy i zapiski Słowackiego. Zaskoczyła nas różnorodność konwencji zastosowanych w scenariuszach - obok realistycznych obrazów z epoki znaleźliśmy próby przerzucenia pomostów między romantyzmem a współczesnością i sporo nawiązań do dramatu romantycznego.

Konkurs na scenariusz sztuki to szkolna tradycja obchodów święta patrona szkoły Juliusza Słowackiego. W roku obchodów jubileuszowych (200. rocznica urodzin patrona) organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę konkursu i do udziału w nim zaprosili uczniów wszystkich liceów na Dolnym Śląsku. Jednak licealiści z wrocławskiej "dziewiątki" okazali się bezkonkurencyjni i zajęli miejsca w ścisłej czołówce. W sumie nagrodzono i wyróżniono dziewięciu autorów sztuk.

Zwyciężyła Maja Gąsiorowska z "dziewiątki". Akcja jej scenariusza "Dwóch i duch" toczy się przy paryskim grobie poety na cmentarzu Montmartre. - Autorka zgrabnie i niezbyt pretensjonalnie oddała koloryt epoki. W utworze nie zabrakło motywów baśniowych i gotyckich, charakterystycznych dla epoki romantyzmu - uzasadniał wybór przewodniczący jury prof. Krzysztof Grębski, wykładowca wrocławskiej PWST.

Izabela Koziej, dyrektorka IX LO, zapowiedziała, że wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace jesienią zostaną wydane w formie książki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji