Artykuły

Kijów. Nie będzie odsłonięcia pomnika Słowackiego

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w ukraińskiej stolicy nie będzie na razie pomnika polskiego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego - poinformowała dziś Anna Łazar, p.o. wicedyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie.

Do odsłonięcia monumentu miało dojść w dniu obchodzonej dziś 200. rocznicy urodzin poety. Obelisk miał stanąć na skwerze przy ulicy Kostiolnej (Kościelnej) w samym centrum Kijowa, tuż obok kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Aleksandra.

W uroczystości miał uczestniczyć polski minister kultury Bogdan Zdrojewski, jednak w ostatniej chwili odwołał wizytę w Kijowie.

Kilka dni wcześniej kijowski ratusz poinformował, że "prace związane z ustanowieniem pomnika (...) zostały zakłócone z powodu akcji protestacyjnej mieszkańców pobliskich kamienic".

Napisał o tym w liście do ukraińskich resortów kultury i spraw zagranicznych wicemer Kijowa Serhij Rudyk. Z treści listu, który uzyskała PAP, nie wynika, co wywołało protesty mieszkańców przeciwko pomnikowi Słowackiego.

PAP nie udało się dotąd uzyskać komentarza polskiego Ministerstwa Kultury. Nie udało się też dotrzeć do organizatorów protestu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że komitet protestacyjny liczy zaledwie kilka osób.

Zamiast dotychczasowej lokalizacji monumentu władze Kijowa zaproponowały stronie polskiej nowe miejsce. Jest to skwer przy innym znanym stołecznym kościele rzymskokatolickim p.w. św. Mikołaja. Choć świątynia funkcjonuje obecnie jako sala organowa, regularnie odbywają się tu nabożeństwa.

Na razie przywieziony z Polski pomnik Słowackiego znajduje się w magazynie. Nie wiadomo, kiedy może dojść do ceremonii jego odsłonięcia.

Główne obchody rocznicy urodzin Słowackiego zaplanowano na sobotę i niedzielę w zachodnioukraińskim Krzemieńcu, gdzie się urodził.

Zaplanowano tam uroczystą akademię, akcję literacką "Dialog dwóch kultur" oraz odsłonięcieokolicznościowej tablicy pamiątkowej. W niedzielę w mieście odbędzie się również święto ulicy Juliusza Słowackiego. Od 2004 roku w Krzemieńcu działa muzeum Słowackiego, znajdujące się w dworku rodziny Słowackich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji