Artykuły

Warszawa. Wystawa "Wokół Balladyny" w projekcie "Maska Słowackiego"

Rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego to najcenniejszy eksponat prezentowany na wystawie "Wokół Balladyny", którą dziś w Warszawie w związku z 200. rocznicą urodzin wybitnego poety.

Ekspozycja, w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej (Pałacu Krasińskich) przy pl. Krasińskich, zorganizowana jest w ramach projektu "Maska Słowackiego", wspólnego przedsięwzięcia Biblioteki Narodowej (BN) i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Drugi element projektu to poświęcona Słowackiemu instalacja poetycka w akadach pałacu, w której tworzeniu brało udział ośmioro polskich poetów, m.in. Wisława Szymborska, Adam Zagajewski, Julia Hartwig, Urszula Kozioł.

- Słowackim mamy pewien kłopot, ponieważ nie bardzo umiemy pokazywać wielkość osoby, która od samego początku była skazana na bycie tą drugą postacią - powiedziała podczas otwarcia wystawy "Wokół Balladyny", zajmująca się historią literatury.prof. Grażyna Borkowska. - Nie stwiajmy wielkich pisarzy w rankingu. Zróbmy trochę więcej miejsca w naszych głowach i sercach, również dla Słowackiego - mówiła . - Przyjmijmy, że obok walecznego, ekstrawertycznego, odważnego i męskiego Mickiewicza naszej kulturze potrzebny jest introwertyczny, delikatny, chorowity i kobiecy Słowacki" - powiedziała żartem.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez miesiąc, do środy do 16 października. Oprócz rękopisu "Balladyny" (który na co dzień przechowywany jest w skarbcu BN), prezentowane są na niej pierwodruki dzieł Słowackiego, m.in. "Kordiana", "Mazepy" i "Anhellego". Jest też oryginalna korespondencja poety, w tym listy, które Słowacki w 1849 r. - będąc już na łożu śmierci - pisał do swojego lekarza, Antoniego Hłuszniewicza.

Uzupełnieniem są fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego wystawianych w teatrach dziewiętnastowiecznych i współczesnych oraz recenzje jego utworów, publikowane na łamach prasy współczesnej poecie.

Z listu Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - który umieszczono w jednej z gablot - pochodzi dość szczegółowy opis tego, jak wyglądał Juliusz Słowacki w ostatnim okresie życia.

Instalację poetycką będzie można z kolei podziwiać do końca roku na zewnątrz Pałacu Rzeczypospolitej. W arkadach pałacu zaprezentowano utwory, które specjalnie w 200. rocznicę urodzin Słowackiego napisali: Szymborska, Zagajewski, Hartwig, Górzański, Karasek, Kozioł, Mikołajewski i Różycki. Teksty umieszczono na dużych planszach, które ułożone kolejno tworzą widoczny z daleka kolorowy napis "Słowacki".

Rocznicowy projekt "Maska Słowackiego" obejmuje też m.in. cykl wykładów, które w Pałacu Rzeczypospolitej we wrześniu i październiku wygłaszać będą wybitni znawcy życia i twórczości Słowackiego. Cykl otworzy 18 września wykład prof. Aliny Kowalczykowej pt. "Poeta? Dramaturg? Słowacki współczesny?".

Ponadto Biblioteka Narodowa udostępniła w internecie prawie dwieście cyfrowych wersji dzieł i korespondencji Słowackiego.

200. rocznica urodzin Juliusza Słowackiego przypadała 4 września. "Balladynę", tragedię w pięciu aktach, Słowacki napisał w 1834 r. w Genewie; utwór został wydany w 1839 r. w Paryżu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji