Artykuły

Warszawa. Wykład "Grecja Juliusza Słowackiego"

Biblioteka Narodowa serdecznie zaprasza na wykład prof. Marii Kalinowskiej, który będzie kolejnym z cyklu pięciu spotkań poświęconych Juliuszowi Słowackiemu przygotowanych w 200. rocznicę urodzin Poety. Wykład odbędzie się w piątek 9 października 2009 o godz. 18.00 w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5). Wykład jest otwarty dla miłośników twórczości Poety, dla nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.

Profesor Maria Kalinowska jest pracownikiem naukowym Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach nad literaturą romantyzmu. Jest redaktorem naczelnym pisma "Litteraria Copernicana". Jest autorką m.in.: Mowa i milczenie - romantyczne antynomie samotności, Grecja romantyków. Studia nad obrazem Grecji w literaturze romantycznej, Los, miłość, sacrum. Studia o dramacie romantycznym i jego dwudziestowiecznej recepcji.

Wykłady są jednym z elementów projektu Maska Słowackiego, przygotowanego przez Bibliotekę Narodową i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z Zeszytami Literackimi. Uzupełniają one instalację poetycką usytuowaną w arkadach Pałacu Rzeczypospolitej oraz wystawę Wokół Balladyny w Sali Rycerskiej Pałacu, na której można obejrzeć m.in. rękopis najczęściej wystawianego dramatu Słowackiego oraz wyjątkowe fotografie z dziewiętnasto i dwudziestowiecznych inscenizacji dramatów Poety.

Ostatni wykład otwarty poświęcony życiu i twórczości Słowackiego odbędzie się 16 października o godz. 18.00 a poprowadzi go prof. Aleksander Nawarecki. Temat wykładu - "Słowacki i Wenedzi".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji