Artykuły

Laury dla twórców "Hamleta"

W Toruniu zakończył się XXIII Festiwal Teatrów Polski Północnej najstarsze w naszym kraju konfrontacje, które stworzyły wielu teatrom szansę sprawdzenia się przed publicznością Szczecina i krytyką.

W tym roku powrócono do dawanego zwyczaju kwalifikowania przedstawień festiwalowych i poproszono o wybór spektakli dyrektorów uczestniczących w imprezie teatrów. Komitet organizacyjny, działający pod przewodnictwem Marka Okopińskiego, dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Trouniu, brał również pod uwagę "typy" krytyków teatralnych.

Do konkursu przystąpiły teatry z Białegostoku, Gdańska, Koszalina, Słupska, Szczecina i Torunia. Przedstawienia oceniało jury pod przewodnictwem Jana Pawła Gawlika.

Zdecydowanie za najlepszy spektakl uznano "Sprawę Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w inscenizacji Andrzeja Wajdy i scenografii Krystyny Zachwatowicz, za który zespół Teatru "Wybrzeże" w Gdańsku uzyskał nagrodę wojewody toruńskiego, Henryk Bista, grający w tej sztuce rolę Robespierra, otrzymał "Złotą Kaczkę" - nagrodę redakcji "Nowości" za najwybitniejszą kreacją aktorską festiwalu.

Drugą co do rangi nagrodę, ufundowaną przez prezydenta miasta Torunia, otrzymał Marek Grzesiński (reżyseria) i Jorge Reina (scenografia) za kształt sceniczny "Hamleta" W. Szekspira Słupski Teatr Dramatyczny na Festiwalu Toruńskim prezentował dwie wersje tej sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji